تکرارپذیری در دستگاه تراش سی ان سی

یک دستگاه تراش سی ان سی خوب باید به گونه ای باشد که از ابتدای شیفت کاری تا انتهای آن و همچنین در شروع شیفت کاری بعدی هیچ گونه نوسانی در اندازه قطعه مورد نظر تولیدی نداشته باشد و فقط در جهت خوردگی الماسه به دستگاه افست اندازه ابزار داده شود و افست قطعه کار هم تغییری نداشته باشد.

از جمله مواردی که ممکن است اندازه های قطعه تولیدی مورد نظر ثبات نداشته باشد حرارت ایجاد شده در قسمت های مختلف دستگاه می باشد که با نوسان های دستگاه در ابتدای شیفت و انتهای شیفت و یا در فصل زمستان و در فصل تابستان، این نوسانات اندازه ایجاد می شود.

به طور کلی دستگاه های فرز و تراش سی ان سی باید در دمای ثابتی کار کنند. در غیر این صورت دستگاهی قابلیت تکرارپذیری را دارد که بدنه آن از چدن، تنش گیری شده و سنگین تر باشد.

مورد دیگر روانکاوی دستگاه می باشد که اگر در قسمت ریل ها و اسپیندل (که خیلی مهم است) درست انجام شود تکرارپذیری بالا می رود.

شرکت کاربین پارت carbinpart با در نظر گرفتن موارد فوق و با تجربه 25 ساله ای که در زمینه تولید ماشین آلات سی ان سی دارد در ساخت تراش سی ان سی این نکته را لحاظ کرده و تولیدات این شرکت cnc lathe دارای تکرارپذیری بالایی می باشد.