مزایای ماشین های cnc نسبت به ماشین های nc

1-اصلاح برنامه ها: در سیستم های cnc می توان یک یا چند برنامه را ذخیره کرد و هرکدام از آن ها را که مورد نیاز است فراخوانی نمود و در آن ها تغییرات مورد نظر را ایجاد کرد.

2-حذف برنامه های تکراری: در سیستم های cnc برای عملیات تکراری می توان زیربرنامه هایی را ایجاد کرد و در هر قسمتی از برنامه که لازم باشد از آن ها استفاده نمود؛ یعنی برنامه نویس امکان حذف برنامه های تکراری را دارد.

3-ارتباط با سایر مجموعه های کاری: در سیستم های cnc ایجاد ارتباط با سایر کامپیوترها ساده است و امکان مبادله اطلاعات با سایر سیستم های کامپیوتری نظیر پایگاه CAD/CAM و پایگاه مدیریت تولید به کمک کامپیوتر CAPM وجود دارد. این ترتیب امکان مدیریت از راه دور فرایند تولید نیز وجود دارد.

4-برنامه ریزی آسان قطعات پیچیده: به دلیل امکان استفاده از سیستم های CAD/CAM در کنار ماشین های CNC، برنامه نویسی و ویرایش برنامه ها آسان تر از سیستم های NC بوده و ساخت قطعات پیچیده نیز امکان پذیر است.

5-تست برنامه بدون نیاز به ماشین کاری: در اکثر ماشین های CNC می توان برنامه نوشته شده را به طور آزمایشی اجرا نموده و مسیرهای حرکت ابزارها را به صورت گرافیکی مشاهده نمود و در صورت نیاز برنامه را اصلاح کرد.

6-اصلاح شعاع ابزار: برای حرکت ابزار در مسیرهای شیب دار و دایره ای نیاز به انجام محاسبات پیچیده ای برای جبران شعاع ابزارها می باشد که در ماشین های CNC با در نظر گرفتن کدهای خاص این نیاز مرتفع گردیده است.

جهت مشاهده فیلم های مربوط به دستگاه های تراش cnc اینجا را کلیک کنید.