نگاهی به نرم افزارهای CAD/CAM

1-CAD/CAM چیست؟

نرم افزاری است که می توان به کمک آن قطعات صنعتی را در قسمت (computer-aided designing) طراحی یا مدل سازی نمود و سپس برنامه ماشین کاری آن را در بخش (computer-aided manufacturing) تولید کرد.

2-موارد کاربرد نرم افزار CAD/CAM چیست؟

الف) قطعه سازی: استفاده از نرم افزار CAD/CAM در زمینه قطعه سازی برای موارد ذیل توصیه می شود:

*قطعاتی که بسیار پیچیده اند (مانند پره های توربین) و باید روی ماشین های بالاتر از سه محور همزمان ماشین کاری شوند.

*قطعات نه چندان پیچیده، در صورتی که تنوع آن ها در طول تولید سالانه زیاد است (مثلاً بیش از صد نوع قطعه متفاوت در طول سال)

ب) قالب سازی: در صورتی که سطوح فرم دار قالب، دارای شکل یکنواختی باشند (مانند کره، استوانه، مخروط) یا از یک معادله ریاضی پیروی کنند، برنامه نویس های ورزیده قادر به نوشتن برنامه خواهند بود. اما در مواردی که سطوح فرم دار قالب، از نوع آزاد باشند، هیچ راه حلی جز استفاده از CAD/CAM نخواهند داشت.

3- مزایا و معایب CAD/CAM چیست:

الف) مزایا:

*در بعضی از موارد مانند قالب های پیچیده با سطوح آزاد، نرم افزار CAD/CAM تنها راه حل ممکن برای نوشتن برنامه cnc است.

*زمان لازم برای ایجاد فایل ماشین کاری، در مقایسه با زمانی که یک فرد به صورت دستی این کار را انجام می دهد، بسیار کمتر خواهد بود.

*در صورتی که قطعه دقیق طراحی شده باشد فایل ماشین کاری تهیه شده نیز از دقت بالایی برخوردار خواهد بود.

*نیازی به استخدام برنامه نویس ورزیده نخواهد بود.

ب) معایب:

*نسخه های اصلی این برنامه ها بسیار گرانند و نسخه های کپی برداری شده غیر مجاز نیز ممکن است مشکل ساز باشند.

*قطعه حتماً باید به صورت کامپیوتری طراحی شده باشد و در صورتی که نقشه قطعه کار روی کاغذ درج شده باشد باید مجدداً روی کامپیوتر پیاده شود.

*حجم فایل های ایجاد شده بسیار سنگین است و در بعضی موارد حافظه ماشین های cnc قادر به پذیرش یک برنامه به صورت کامل نخواهد بود. در این موارد یا باید برنامه را به چند بخش تقسیم کرد و هر یک را به صورت مجزا اجرا نمود.

انواع نرم افزارهای CAD/CAM:

نرم افزارهای مختلفی مانند power mill، power shape، nx unigraphics، surfcam، mastercam، edge cam، catia وجود دارند که هریک دارای ویژگی های خاص خود می باشند.

برای مشاهده محصولات اینجا را کلیک نمایید.